Uvijek nam je zadovoljstvo istaknuti i podržati uspješne priče povezane sa Veleučilištem Aspira! Jedna od njih je svakako rezervirana za Antu Perića, Principal Engineer-a u Infobipu i vanjskog suradnika na Veleučilištu Aspira. Sa više od 10 godina bogatog iskustva u IT industriji, te više od pet godina iskustva u Infobipu, Ante je stekao brojna praktična znanja i iskustva koja redovito i nesebično dijeli sa kolegama, studentima i ostalim istomišljenicima iz IT svijeta. Više o njegovim počecima, pogledu na IT industriju i savjetima za mlade pročitajte u kratkom intervjuu u nastavku:
Pitanja:
Svoje prve karijerne korake započeo sam u kompaniji Ericsson Nikola Tesla, tijekom treće godine studija, kroz program Ericsson Nikola Tesla Summer Camp. Nakon toga, nastavio sam raditi kao inženjer unutar iste kompanije. Ova studentska ljetna praksa pružila mi je dragocjeno iskustvo u stjecanju uvida u poslovni svijet, način rada, upravljanje projektima, kao i u razumijevanju očekivanja od novih zaposlenika. To je bilo iznimno vrijedno iskustvo koje je značajno oblikovalo moj daljnji profesionalni razvoj.
Balans između poslovnog i privatnog života ovisi prvenstveno o pojedincu te se postiže postavljanjem jasnih granica. Ključno je razviti mentalnu zrelost koja omogućuje da posao ne postane preokupacija, ali i da privatni život ne utječe na profesionalne obaveze.
Važno je kontinuirano podsjećati sebe na početak i kraj svake sfere života, kako bi se održala ravnoteža između njih. Iako je to jednostavno reći, u današnjem svijetu, gdje su privatni i poslovni aspekti često isprepleteni, ponekad je izazovno to i postići. U praksi sam često svjedočio tome da poslovni suradnici postanu prijatelji za cijeli život, a povremeno čak i kumovi ili partneri u zajedničkim poslovnim i privatnim projektima.
Dolaskom na Veleučilište Aspira, očekivao sam stjecanje novog životnog iskustva, no dobio sam mnogo više. Predavanja na Aspiri omogućuju mi kontinuirano usavršavanje vještina javnog nastupa i prezentiranja, što smatram izuzetno vrijednim. Također, pronalazim posebno zadovoljstvo u prenošenju znanja studentima, jer me ova aktivnost ne samo ispunjava, već me ujedno i opušta.
IT industrija je prošla kroz značajne promjene. Kada sam započinjao svoju karijeru, pristup informacijama bio je znatno ograničen, što je zahtijevalo snalažljivost i proaktivnost u stjecanju novih znanja. Danas su informacije dostupnije nego ikad prije, što je uvelike olakšalo proces učenja. Međutim, povećana količina informacija ponekad može predstavljati izazov, jer je potrebno znati odabrati pravi smjer i pristup za rješavanje specifičnih problema.
AI je “buzzword“ današnjice. Jako teško je predvidjeti što ćemo sve postići uz pomoć AI-ja. Ono u što sam siguran je da će AI zasigurno pomoći u automatizaciji zamornih i repetitivnih zadataka.
Moj savjet mladima koji ulaze na IT tržište rada je da budu otvoreni prema novim iskustvima i istražuju različite aspekte ovog dinamičnog i brzo rastućeg sektora. Važno je isprobati različite tehnologije i područja kako bi otkrili ono što ih najviše zanima i u čemu vide svoju budućnost. Kada pronađu ono što ih ispunjava, preporučujem da se posvete kontinuiranom učenju i intenzivnom radu kako bi postali vrhunski stručnjaci u odabranom području.